Köpek Davranışları-1

Köpekler evcilleşmelerine rağmen ataları kurtlarla ortak davranışlar paylaşırlar. Köpeklerin davranışları iki temel prensibe göre ayırır. Bu da istenilen davranışlar ve istenilmeyen davranışlardır. Bu esas alınarak köpekle iletişime geçilmelidir. Eğer bir köpeği eğitmek ya da davranışlarını değiştirmek istiyorsanız ilk önce köpeğin davranışının kaynağını bilmeniz gerekir. Bu da köpeğe özel bir eğitim programı geliştirip adapte etmemizi sağlar.

Davranış bir uyarıcı karşısında ard arda yapılan aksiyonlara denir. Bu uyarıcılar içsel veya dışsal olabilir. 

 • İçsel uyarıcıya acıkma örneğini gösterebiliriz
 • Dışsal uyarıcıyaysa bahçeye giren bir kediyi

Davranışlar bilinçli veya bilinçsiz olabilir. Her köpek aynı uyarıcıya aynı tepkiyi vermez çünkü köpekler birer canlıdır ve canlıların hareketleri ve tepkileri farklılık gösterebilir.

Köpeklerin davranışları sınıflandırılırken üçe ayrılır.

1.Doğuştan Gelen Davranışlar

Bu tip davranışların büyük bir bölümü genler tarafından belirlenir ve oluşturulur.  Ya da en azından bir kısmı doğum anında vardır.

Örnek olarak aşağıdaki davranışları verebiliriz;

 • Annenin doğum sonrası yavruları yaladığında yavruların tuvaletlerini yapması.
 • Yavruların süt emmek için annenin memesine doğru gitmesi.

IMG_3257

İçgüdü Nedir?

İçgüdü doğuştan gelen bir davranıştır. Köpek daha önce hiç maruz kalmadığı bir olayda, birden bu davranışı hayatta kalmak için gerçekleştirebilir. İçgüdüler, egzersizler ve deneyimlerle geliştirilebilir. Yavru köpekler bu gelişimi birbirleriyle oynarken ve kendinden büyük köpekleri taklit ederken yaşar.

2.Elde Edilen Davranışlar

Bu tip davranışlar kalıtsal olarak belirlenir ama öğrenilmeyle geliştirilmeside gerekir. Elde edilen davranış köpeğe sosyalizasyon döneminde öğretilmesi gereklidir. Bu dönem ise doğumdan sonra 3 haftayla 12 hafta arasındadır. Bu periyotta köpek kardeşlerine, diğer köpeklere, insanlara, kokulara, görüntülere, seslere v.b. nasıl davranacağını öğrenir.

PHOTO-2019-08-26-13-20-463.Eğitilmiş Davranış
Eğitilmiş davranış ise doğuştan gelen ve elde edilen davranışın eğitimle güçlendirilmesi veya bastırılmasıdır. Bu davranış itaat eğitimiyle başlar ve branş eğitimi ve egzersizleriyle devam eder. İstenilen eğitilmiş davranış köpeğimizde doğuştan veya elde edilmiş olarak bulunmuyorsa eğitim süreci çok daha zorlu ve zahmetli geçecektir. Sonuç da o kadar tatmin edici olmayabilir.

IMG_2296
Genlerin Davranıştaki Etkisi

Her köpek kendine has şekilde hareket eder. Aynı batımdan olan yavruların bile davranış döngüleri birbirinden çok farklı olabilir.

Davranıştaki farklılıkların sebebi aşağıdaki unsurlardan dolayı kaynaklanabilir.

 • Genetik Farklılıklar
 • Sosyalizasyon Farklılıkları
 • Köpek sahibinin eğitim metodları

IMG_2417

Kaynakça:

Dr. Resi Gerritsen, Ruud Haak and Simon Prins “K9 Behavior Basics: A Manual for Proven Success in Operational Service Dog Training (K9 Professional Training Series)”

BARF DİYETE GİRİŞ

BARF DİYET NEDİR?

BARF diyetin iki açılımı vardır. 

 1. Biologically Appropriate Raw Food yani Biyolojik Olarak Uygun Çiğ Gıda
 2. Bone And Raw Food yani Kemik ve Çiğ Gıda

PHOTO-2019-08-20-18-05-13     PHOTO-2019-08-20-18-03-59

Çünkü BARF diyetin temel amacı köpekleri mümkün olduğunca doğasına en uygun şekilde beslenmektir. 

BARF DİYET NEYE GÖRE HAZIRLANMIŞTIR?

BARF diyet hazırlanırken köpeklerin ataları olan kurtların beslenme tarzı göz önünde bulundurulmuştur ve bu beslenme tarzı en uygun şekilde köpeklere göre uyarlanmıştır. BARF diyetini uygulayanlar ve savunanlar ticari köpek kuru mamalarının %40 oranında karbonhidrat ve tahıl içermesine karşı çıkarlar. Çünkü köpekler aynı ataları gibi temel enerji ihtiyaçlarını yağlar ve proteinlerden elde ederler. 

Köpekler de kurtlar gibi keskin dişlere ve güçlü çenelere sahiptirler. Dolayısıyla fizyolojisi etleri parçalamaya ve çiğnemeye uygundur. Ayrıca köpeklerin sindirim sistemleri çok güçlüdür. Bunun sayesinde de  etleri, kemikleri ve önceden sindirilmiş sebzeleri hızlı bir şekilde sindirebilir.

Barf diyetin ya da diğer adıyla çiğ diyetin diğer bir amacı da köpeklere bir sürü enzim ve bakteri sunmasıdır. Çünkü bu sunulan enzimler ve bakteriler bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardım edecektir. Unutulmaması gereken şudur ki evde beslenilen köpeklerimizin bile güçlü mide asitleri ve kısa sindirim sistemleri vardır. Bu yüzden köpeklerimiz bu bakterilerle kolayca başa çıkabilir.

BARF DİYETE FARKLI BİR BAKIŞ AÇISI

Bazıları için barf diyet doğadaki diyetten bile daha iyidir. Şöyle ki barf diyet tamamiyle kapsamlı ve doğru yapıldığı zaman çeşitli taze et ve besin içeriği sunar. Doğada yaşayan kurdun da bunu bu kadar zengin bir içeriğe ulaşması  zordur.

Diş ve diş etleri çiğ kemikli etleri  tüketirken temizlenir.  Hayvansal yağlar ise cilde ve tüy yapısına yarar sağlar. Kemiklerinse doğal eklem ve kemik desteğidir. Protein ise  enerji ve canlılık sağlar.

Çiğ Beslenmenin Hammaddeleri

 • Kemikli etler
 • Kas etleri
 • Organlar  karaciğer, böbrek, kalp, vb
 • Sebze, meyve
 • Yumurta
 • Alternatif gıdalar: yoğurt veya kefir, elma sirkesi, bazı tahıllar
 • Besin takviyeleri (İleride köpekler için besin takviyeleriyle alakalı detaylı bir yazı sunulacaktır.)

PHOTO-2019-08-20-18-03-58

Örnek bir çiğ beslenme oranları:

%50 kemikli etler

%20 kas etleri

%5-10 organ etleri

%20-25 sindirilmiş sebze püresi, yumurta ve diğerleri

Önemli Noktalar
Çiğ beslenmenin en önemli kaynağı ettir. Bu diyet üç şekilde sunulur: kemikli etler, kas etleri ve organ etleri. Türkiye’de en yaygın kullanılabilecek olan kaynaksa tavuktur. Nedeniyse hem fiyatının daha makul olması hem de her yerde erişebilir olmasıdır. Sanılanın aksinede çoğu köpekte alerji yapmaz.

 • Fazla kemikli etlerle beslemek protein, yağ mineral ve besinsel açıdan yetersizlik sağlar.
 • Fazla kemik ise kabızlığa yol açar.
 • Kemiksiz et çiğ diyette kemikli ete göre daha az yer kaplar.Çünkü kemiksiz etler aşırı verildiğinde köpekte kalsiyum yetersizliği ortaya çıkar.
 • %5-10 oranında organ eti vermek önemlidir. Karaciğer bunun için iyi bir kaynaktır çünkü A vitamini, diğer vitaminler, mineraller ve Omega-3 ve Omega-6 gerekli yağ asitleri açısından çok konsantredir.

Sebze Püresi
Sebzeler ve meyveler köpeklere önemli lifler sağlar. Doğada bir kurt veya herhangi bir vahşi köpekgil avlandığı zaman. Avının midesini ve içindeki sebzeleri, otları ve diğer gıdalarıda tüketir.  Bu yüzdendir ki yapacağımız sebze püresi av hayvanı diyetine olan en yakın taklittir. Tabi ki doğada köpekgiller yedikleri avlarının tüy ve kürkünden de lif elde ederler.

Hazırladığımız öğünlerde kullanacağımız sebze ve meyveleri saklamak istersek blenderdan geçirip un ufak etmemiz ve sonrasında dondurucuya koymamız kolaylık sağlar. Sebze püresini dondurmamızın iki amacı vardır. İlk amacı sebze maddelerinin hücre duvarı yıkılır ve sindirimi kolaylaşır. İkincisiyse toplu hazırlama daha kolaydır. Dondurma bir kısım besin değerinin kaybolmasına sebep olabilir ama bu önemli değildir ve göz alınabilir. Bazı sebzelerin besin değerlerinden optimum şekilde yararlanılması için pişirilmesi gerekir. Bunlara kabak, havuç ve domates örnek verilebilir.

Sebzeler: koyu yeşil yapraklı sebzeler pürenin büyük bir kısmını oluşturur. Herhangi bir yeşil salata kullanabilirsiniz. Ama markette satılan iceberglerin besin değeri yoktur. Pazı otu, havuç başı, yeşil hardal, maydanoz kullanabilirsiniz. Yeşillik hazırlayacağımız sebze püresinin %50 kadar olmalıdır. 

Bazı notlar:

 • Lahana, brokoli ve karnabahar yüksek oranlarda verilmemelidir. Çünkü köpekte gaz yapabilir ve tiroid fonksiyonlarını baskılayabilir.
 • Domates, patlıcan, biber ve patatesleride limitleyin çünkü köpeğinizde yangıyı artırabilir. Özellikle arterit olan köpeklerde. 
 • Patatesin kabuğu soyulmalıdır çünkü köpek için zehirlidir. İsterseniz patatesi diyetinizden çıkartabilirsiniz.
 • Soğan kesinlikle ve kesinlikle vermeyin çünkü anemiye yol açabilir. 

Sarımsağa dikkat etmeniz gerekir.  Soğanla aynı aile grubundandır. Çok az miktarda pire ve keneye karşı verilebilir. Ayrıca sarımsak mantar karşıtı, antibiyotik, antiseptik ve antimikrobik özellikler bulundurur. Burada dozajı az tutmanız daha iyi olacaktır.

Yumurtayı kaynatıp hafif cıvık haldeyken sebze püresine katıp verebilirsiniz ve kabuğunuda ileride eklem desteği olarak kullanabilirsiniz (ileride bununla ilgili bir yazı yayınlayacağız.)

Süt Ürünleri neredeyse çoğu köpek zengin probiyotikli yoğurttan yararlanır. Yeterki yoğurt canlı bakteri kültürü içerirsin. Yoğurdu pürenin üstüne koyabilirsiniz.

Elma sirkesini pürenin içine ekleyebilirsiniz. Doğal bir antibiyotiktir, arterite iyi gelir, sindirime yardım eder, kolesterolü düşürür. Dikkat edin pastörize olmasın ki içinde yararlı bakteriler olsun.

Not:  Sebze püresi hazırlarken işi kolaylaştırmak isterseniz sebzeleri blender ‘a koyun ve su ekleyin

Kaynakça: Carina Beth Macdonald. “Raw Dog Food Make it Easy for You and Your Dog.”

K-9 Köpekleri Hakkında Bilmeniz Gereken 22 Şaşırtıcı Gerçek

Size daha önce K-9 köpeklerinin tamamen resmi davrandıkları zaman ne kadar şirin olduklarını göstermiştik ama bazen K-9 köpekleri  çok da şirin olmayan görevler de icra eder.Onlar,yüzyıllardır hukuki yaptırımlarda kullanılmakta ve bu köpekler aynı zamanda  insan meslektaşlarının dahi başaramayacağı çok sayıda görev ve hizmeti icra etmektedir.

Tezimizi kanıtlamak için K-9 köpekleri hakkında bilmeniz gereken 22 şaşırtıcı gerçeğin listesini hazırladık.Bazıları sizi şaşırtabilir!

Örneğin; bunu biliyor muydunuz ?

 1. Rumlar,Persler,Babiller ve Asurlular K9 Köpeklerini Polislikte Kullanan ilk Kültürlerdir.

Antik gruplar bile hayvanları,”koruyucu köpekler” olarak arama-kurtarma için kullandı.

2-K-9 Köpekleri ilk kez 1907’de New York’da kullanıldı.

New York Polis Şubesi ilk K-9 Köpekleri birliğinin adı “Patrol Squad 1” idi.

 1. İlk K-9 Köpeği Cinsi Alman Çoban Köpeğiydi.

Bu köpekler 1.Dünya Savaşı, 2.Dünya Savaşı,Kore Savaşı ve Vietnam Savaşı’nda kullanıldı.Alman çoban köpekleri,boyutları,üstün zekaları ve iş ahlakları ile iyi bilinen tarihi bir cinstir.

En yaygın ikinci K-9 köpeği cinsi ise Belçika Malinoi cinsidir.Bu köpekler alman çoban köpeklerine benzer ancak onlardan daha küçük ve gösterişlidir.Hepsi koyun güdülmesinde kullanıldıkları Avrupa’dan ithaldir.Bu köpekler dayanıklılıkları,hızları,zekaları ve güçleri ile iyi bilinir.

Diğer K-9 köpek cinsileri Tazı,Akita ve Belçika Çoban Köpeği’dir.

 1. Her K-9 Köpeğinin kariyeri sadece 6 ila 8 yıl kadar sürer.

Bu köpekler genellikle bu tarihten daha uzun bir sürede aktif görev almazlar.10 yıl boyunca aktif olarak suça karşı savaşan köpekler de vardır ancak çok nadirdir.

Görev başındaki yıllarında,K9 köpekleri birçok beceri öğrenir.İşte birkaçı:

 1. K-9 Köpekleri Tek Yumurta İkizlerini ayırt edebilir.

Tek yumurta ikizlerini ayırt etmek aileleri için bile oldukça zordur.”Tek Yumurta” uygun terim olmayabilir ve onlar nispeten genlerinde,farklı parmak izlerine sahip olmalarına izin veren özellikler gösterir.Bu küçük farklılıkları insanların görmesi zordur çünkü biz sadece gözlerimizi kullanıyoruz.

Araştırmacılar, eğitimli köpeklerinin tek yumurta ikizlerinin arasındaki farklılıkları, burunlarını kullanarak söyleyebildiklerini keşfettiler.

 1. Bir K-9 Köpeği’nin Koku Alma Duyusu Bizimkinden En Az 10 kat daha keskindir

Neredeyse herkes köpeklerin bizden daha iyi bir koku alma duyusuna sahip olduklarını bilir,peki neden biliyor musunuz ?Şöyle ki köpekler burunlarından nefes alır,bir kapakçık gelen havayı ayırır.Havanın diğer bölümü koku algılayıcılarına giderken,geriye kalanı ise  solunum yoluna gider.K-9 Köpekleri  burnun özel kısımlarına her fonksiyonu ile sahiplerdir.İnsanlar ise burnun sadece 1 fonksiyonuna sahiptir.

Basit terimlerle anlatmak gerekirse,”10.000 kat keskin” onların, bizim asla koklayamayacağımız şekilde koku aldıkları anlamına gelmektedir. Örneğin; eğer bize bir bardak kahve verilirse ve içinde bir çay kaşığı şeker varsa koku alabiliriz.Bir köpek ise milyonlarca su galonu içerisinde bir çay kaşığı şekerin kokusunu alabilir.

 1. Bir K-9 Köpeği 3.66 Metre Derinliğe Gömülmüş Bir İnsanın Kokusunu Alabilir.
 2. K-9 Köpekleri Bir Alanı ,İnsanoğlundan Çok Daha Yüksek Oranda Kesinlik ile 4 Kat Daha Hızlı Ararlar.

İnsanlar elleri ve gözleri ile odaları ararken bir köpek burnu,bizim asla bulamayacağımız şeyleri algılar.

 1. K-9 Köpekleri Nesneleri ,Önce Koku Akabinde Ses ve Sonra Silüet ile Tanımlar.
 2. K-9 Köpekleri Bir Nesne Bulduklarında,Eğiticilerini Farklı Yollarla Uyarır.

K-9 Köpeği bir madde bulduğunda ,iki çeşit uyarıdan birini verir.

Bir köpek koklayarak uyuşturucu bulduğu zaman,önce kokuyu aldığı yeri pençeler.Buna agresif uyarı denir.Bu da eğiticiye uyuşturucuların orada olduğunun bilgisini verir ; köpek bunu oyuncak sansa bile.(Buraya daha sonra değineceğiz)

Eğer bir köpek bomba arıyorsa,zemini pençelemek çok tehlikeli olabilir.Bu sebeple köpeklere pasif uyarılar öğretilir.Bu uyarıların birçok çeşidi vardır ama köpekler bomba kokusu aldıklarında çoğunlukla otururlar.

 1. K-9 Köpekleri Milyarlarca Dolarlık Uyuşturucuları Sokaklarımızdan Uzak Tutuyor.

25  Haziran  2014’de  IOL HABER AJANSI, tüm  zamanların  en  büyük uyuşturucu  baskınlarından  birinin , bir  K-9  Ekibi tarafından gerçekleştirildiğini  bildirdi .Köpekleri  kullanarak , yetkililer 10 milyardan dolardan  daha  fazla  eroin  içeren büyük bir uyuşturucu laboratuvarına yönlendirildi.

Bu köpekler gerçek suç savaşçıları !

“Bu köpekler bu uyuşturucuları nasıl buluyor ?” diye merak ediyor olmalısınız.

 1. K-9 Köpek Eğitimi Yaklaşık Olarak 10 Hafta Sürer.

Köpekler önce temel itaat eğitimlerini alırlar.Tüm komutlar tereddüt edilmeden takip edilmelidir.Bu şekilde,yetkililer köpeğin asla kontrol dışı davranmayacağına ve başka birini incitmeyeceğine emin olurlar.

 1. Birçok K-9 Köpeği Avrupa’da Yetiştiriliyor.

Çoğu komut Flemenkçe(Hollandaca) veriliyor.Bu durumda,ortalama bir insan komut veremesin diye böyle yapıldığına dair birçok inanış olmasına rağmen,bunun gerçek sebebi, birçok köpeğin Hollanda’dan ithal edilmesidir. Köpeklerin hemen hepsi komutlarının çoğunu çoktan Flemenkçe dilinde öğrendi,bu yüzden yeni bir dil öğrenmek anlamsız ve zor olacaktır.

Köpek eğitiminin diğer basamağı ise dayanıklılık ve çevikliktir.Tüm köpeklerin duvarlardan atlamaları ve merdivenlerden çıkmaları

gerekmektedir.Onlar aynı zamanda şehir yaşamına alışkındır,bu yüzden  asla sinirli olmazlar.

 1. K-9 Köpekleri İz Takibi, Narkotik Saptama,Patlayıcı Tespiti,Kadavra Tespiti ve Kamu Denetimi Yapmaktadır.

K-9 Köpeklerinin uyuşturucu aramaları için nasıl eğitildiklerini hiç merak ettiniz mi? Benim köpeğimin bulabildiği tek şey yemek ve ölü hayvanlar gibi görünüyor!

K-9 köpekleri uyuşturucu bulabilmekte.Çünkü bu köpekler uyuşturucuları sevdikleri oyuncaklar olarak görüyor.En yaygın oyuncaklardan biri halat çekme oyunlarında da kullanılan beyaz havludur.Eğitmen,havlunun kokusunun değişiminden  öncesine kadar bir süre  köpeğin havluyla oynamasına izin verir.Birkaç hafta sonra,eğitmen havlunun içine marijuna(uyuşturucu) yerleştirir.Köpek oyuncağını ararken havlunun kokusuyla görüntüsünü ilişkilendirir.Eğitmen bu eğitimi, diğer uyuşturucular ile aynı zamanda bombaların içindeki yaygın kimyasallar ile yapar.

Köpekler,eğer bu hedefleri ortaya çıkarırlarsa,oyuncaklarıyla oynayabileceklerini öğrenirler.Daha sonra,10 haftalık eğitim son bulur.

 1. K-9 Köpekleri Günlük ve Ayda İki Kez Grup Halinde Olmak Üzere Yeteneklerini Korumak Amacıyla Eğitmenleriyle Antreman Yaparlar.

Bir K-9 Köpeğini eğitmek aslında asla bitmez.Onlar sık sık yeni teknikler ve beceriler öğrenirler.

16.Son Zamanlarda K-9 Köpekleri, Harici Bellek ,USB Sürücüleri ve Diğer Teknolojik Ürünleri Yasadışı Veri Ortaya Çıkarmak Amacıyla Eğitilmekte.

8 Temmuz  2014’te, the Huffington Post  gazetesi, ilk köpek destekli bilgisayar ekipmanı aramasını bildirdi.Yetkililer dikkatli olmak zorunda çünkü her bilgisayar sürücüsü üzerinde yasadışı materyal bulundurmaz.Çünkü Köpekler  ana bilgisayardan çok uzağa saklanmış sürücüleri bulmaya alışkın haldedir.

Mucizevi  bir şekilde K9 köpeği, çocuk pornosu içeren bir USB sürücüsünün yerini tespit etti.Bu sürücü ,metal kabine yerleştirilmiş bir teneke kutunun içine, 4 tabaka derine gizlenmişti.Vay canına!

 1. Bir K-9 Köpeğinin Eğitimi ve Alınması Aşağı Yukarı 15,000 Dolara Mal Oluyor.

Köpeklerin çoğu, uyuşturucu kaçakçılığı ile ilintili suçluları yakalamak için  satın alınır ve eğitilir.

 1. K-9 Köpekleri Görev Başında ve Emeklilikte Eğitmenleri İle Yaşarlar.

Eğitmen; beslemekten,bakımdan ve köpek ile ilgilenmekten sorumludur.Yetkililer sık sık köpeklere kendi evcil hayvanları gibi davranırlar.

 1. K-9 Köpekleri Aralarında Birbirlerine Karşı Yarışırlar ve Ödül Kazanırlar.

Bazı köpekler bu yarışmalardan ünlü hale bile gelmişlerdir.

 

 1. Bazı K-9 Köpeklerinin Kendi Ticaret Kartı Var!

K-9 Köpeği göreceğiniz bir sonraki zamanda,eğitmeninden ticaret kartı istemeyi unutmayın!

 1. K-9 Köpekleri Eril ya da Dişil Olabilir.

Hem eril hem dişiller mükemmel K9 Köpekleridir!

 1. Bazı K-9 Köpekleri Hayvan Barınaklarından Gelir.

Koku algısı  için iyi bir köpek,çok çeşitli yerlerden edinilebilir.Barınaklar,özel evler ve evlat edinme ajansları çalışmayı seven mükemmel köpekler sağlayabilir.

Not:

Bu metin, ingiliz yazar,akademisyen ve gazeteci “Ed Smith” tarafından yazılmıştır.

Çeviri :Doğuş Genç

Metnin orijinal haline aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz

https://www.instantcheckmate.com/crimewire/post/22-incredible-facts-you-need-to-know-about-k9-police-dogs/

 

 

K9 Güvenlik Köpekleri

Güvenliğin sürekli değişen ve gelişen dünyasında, düşmanın bir adım ötesinde olmak son derece önemlidir. Gelişen teknolojiyi, saldırı yöntemlerinin tahmin edilemezliğini ve son dönemlerde yaşanan olayları göz önünde bulundurunca, en güvenilir güvenlik yöntemlerinden biri K9 köpekleri olarak karşımıza çıkıyor. Güvenlik sektöründe K9 köpeklerinin kullanımı oldukça yaygın hale gelmiştir. Bu durum yerel yönetimlerin ve özel sektör firmalarının güvenlik konusunda bilinçlendiğini göstermektedir. Muhtemelen, bu durum son zamanlarda sıkça şahit olduğumuz terör olaylarının bir sonucu olarak karşımıza çıkmakta.
Köpekler Güvenliğe Nasıl Katkı Sağlar?
Bir internet araştırması, köpeklerin insanlara kıyasla avantaj sağladığı bazı noktaları ortaya koymuştur. Bunlar;
Koku Alma Hassasiyeti
Uygun koşullar altında, bir köpek canlı bir varlığın kokusunu metrelerce uzaktan alabilir. Bunun sebebi, köpeklerin insanlara göre 40 kat daha büyük koku ampulüne sahip olmalarıdır. Köpekler 125-220 milyon arası kokuya duyarlı reseptöre sahipken, bu sayı insanlarda sadece 5 milyon civarındadır.

11128199_10154298461297925_8761778230765062251_n

Tazılarda ise bu sayı yaklaşık 300 milyon civarındadır. Dahası, insanların beyin hücrelerinin sadece %5’i koku alma işleviyle ilgilenirken, bir köpeğin beyninin %35’i koku almayla ilgili hareketler için çalışmaktadır. Durum sadece oranlardan ibaret değildir, bir köpeğin burnunun çalışma prensibi de insanlarınkinden farklıdır. Nefes alma ve koku alma faaliyetleri insanlarda olduğu gibi birlikte gerçekleşmez. Hava, bir köpeğin burnundan girdikten sonra, biri nefes almak, biri koku almak için işlev gören 2 ayrı bölüme doğru gider. Bu da demektir ki, soluduğu hava aynı zamanda köpeğin aldığı kokuyu analiz etmesini engellemez. Hatta verdiği nefesin de yeni kokuların girmesine yardım ettiği düşünülmektedir. Bu sayede köpekler, sürekli nefes alıp verirken bile koku alabilmektedirler. Bir köpek ayrıca ıslak burnu sayesinde kokuyu barındıran havanın yönünü belirleyebilir. Çok düşük yoğunluktaki kokuları bile ayırt edebilirler. İnsanlara kıyasla 100 milyon kat daha düşük yoğunluktaki kokuları dahi ayırt etme yeteneğine sahiptirler.

11160579_10154298461592925_4560862285171383922_n

İşitme hassasiyeti
Harika koku alma ve görme hislerinin yanısıra köpekler, insanların duyabileceği frekans sınırının çok daha üzerindeki sesleri bile tespit edebilirler. Duyabildikleri frekans aralığı 40 hz ve 60,000 hz arasındadır. Buna ek olarak, köpeklerin sesin geldiği yeri tam olarak belirlemelerini sağlayan hareketli kulakları vardır. Sahiplerinin sesini de 2 kilometreye kadar bir mesafeden bile duysalar, diğer seslerin arasından ayırt edebilirler.
Üstün Gece Görüşü
Köpekler renk körü olmalarına rağmen, geceleri oldukça iyi görebilmektedirler. Gece gördükleri bir şey konusunda çok nadir hata yaparlar. Köpeklerin hareket eden objeleri görsel olarak ayırt edebilmeleri de ayrıca büyük bir yetenektir.
Şikayet etmezler ve Kötü Alışkanlıkları Yoktur
Köpekler, mama, vitamin ve aşı dışında, maaş zammı, emeklilik, gece mesaisi, fazla mesai ve diğer hakedişlerler gibi taleplerde bulunmazlar. İnsanlar gibi sorumluluklardan kaçınma, sarhoş işe gelme, görev başında uyuyakalma, hastaymış gibi yapma ve kötü niyetli kişilerle iş birliği yapma gibi zayıflıklarda bulunmazlar.

12439405_811472848959312_4796986324506747031_n

K9 köpekleri başlıca şu alanlara odaklanırlar;
Bomba, Patlayıcı ve Ateşli Silahlar Tespiti
Uyuşturucu Tespiti
Ceset Tespiti
Kaçak-Sahte Ürün Tespit
Koruma ve Devriye Hizmeti
Arama Kurtarma
İz Takip ve Kayıp Kişi Tespiti
K9 hizmeti tedarikçilerinin mutlaka lisans sahibi olması gerekmektedir. Diğer güvenlik firmaları gibi, K9 tedarikçilerinin de gerekli eğitimleri almış, ulusal ve uluslararası yetkili kurumlarca sertifikalandırılmış olmaları önemlidir.
Köpeklerin Eğitimi çok önemlidir. Köpekler, ana patlayıcı ve fünyede kullanılan farklı maddelerle beraber, farklı bomba bileşenlerini de tespit edebilmelidirler. Köpekler, sadece düşük yoğunluktaki kokuları değil, yoğunluğu oldukça yüksek olan gerçek patlayıcı kokusunu da tespit edebilecek şekilde yetiştirilmelidirler. Tecrübeler göstermektedir ki, bazı köpekler az miktardaki maddelerin yer tespitini yapmada başarılıyken, yüksek miktarlardaki maddeleri veya gerçek patlayıcıları tespit edememektedirler. Köpekleri, çeşitli ve farklı bileşenler kadar, farklı miktarlardaki patlayıcıları da tespit edebilecek şekilde yetiştirmek oldukça önemlidir. En son patlayıcı maddeleri takip edecek şekilde güncel kalmak da çok önemlidir. Teröristler tespit edilmemek için, TNT yapımında kullanılan pikrik asit gibi alışılmışın dışında patlayıcılar kullanmaktadırlar.

Köpeklerin yetkinliği düzenli olarak test edilmelidir. İnsanlar gibi onların da düzenli olarak tazeleme eğitimleri almaları gerekmektedir, aksi takdirde yetenekleri azalabilmektedir.
İdarecilerin de K9 eğitimi verebilecek yeteneğe ve yetkinliğe sahip olduklarını gösteren, yetkili kurumlarca verilmiş sertifikalarının olması gerekmektedir.
K9 Görev köpeklerinin önleyici, caydırıcı, operasyonel ve adli fonksiyonlarına oldukça güven duyulmakta ve alternatif yöntemlere göre ciddi avantajları olduğu düşünülmektedir.
Ülkemizde, T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Özel güvenlik hizmetlerinde görev hayvanlarının kullanımı hakkındaki (Bakanlık genelge no: 23, EGM genelge no:43) genelge ile K9 köpeği gibi güvenliğe yardımcı hayvanlar ve bunları yönetenler hakkında düzenlemeler getirilmiştir.Özel Güvenlik Hizmetlerinde Görev Hayvanı Kullanımı ile ilgili genelge 28.9.2015 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir.
K9 endüstrisinin hedefi, kamu ve özel sektörü K9 köpeklerini kullanmanın avantajları konusunda bilgilendirmektir. Bu harika dostlar güvenliği sağlama çabalarımıza katkı sağlamakta ve en basit deyimle hayatlarımızı kurtarmaktadırlar.

Kaynak: Cris Anthony Morales, CFI,http://securitymatters.com.ph/
http://www.securitymagazine.com/articles/85277