K-9 Köpekleri Hakkında Bilmeniz Gereken 22 Şaşırtıcı Gerçek

Size daha önce K-9 köpeklerinin tamamen resmi davrandıkları zaman ne kadar şirin olduklarını göstermiştik ama bazen K-9 köpekleri  çok da şirin olmayan görevler de icra eder.Onlar,yüzyıllardır hukuki yaptırımlarda kullanılmakta ve bu köpekler aynı zamanda  insan meslektaşlarının dahi başaramayacağı çok sayıda görev ve hizmeti icra etmektedir.

Tezimizi kanıtlamak için K-9 köpekleri hakkında bilmeniz gereken 22 şaşırtıcı gerçeğin listesini hazırladık.Bazıları sizi şaşırtabilir!

Örneğin; bunu biliyor muydunuz ?

 1. Rumlar,Persler,Babiller ve Asurlular K9 Köpeklerini Polislikte Kullanan ilk Kültürlerdir.

Antik gruplar bile hayvanları,”koruyucu köpekler” olarak arama-kurtarma için kullandı.

2-K-9 Köpekleri ilk kez 1907’de New York’da kullanıldı.

New York Polis Şubesi ilk K-9 Köpekleri birliğinin adı “Patrol Squad 1” idi.

 1. İlk K-9 Köpeği Cinsi Alman Çoban Köpeğiydi.

Bu köpekler 1.Dünya Savaşı, 2.Dünya Savaşı,Kore Savaşı ve Vietnam Savaşı’nda kullanıldı.Alman çoban köpekleri,boyutları,üstün zekaları ve iş ahlakları ile iyi bilinen tarihi bir cinstir.

En yaygın ikinci K-9 köpeği cinsi ise Belçika Malinoi cinsidir.Bu köpekler alman çoban köpeklerine benzer ancak onlardan daha küçük ve gösterişlidir.Hepsi koyun güdülmesinde kullanıldıkları Avrupa’dan ithaldir.Bu köpekler dayanıklılıkları,hızları,zekaları ve güçleri ile iyi bilinir.

Diğer K-9 köpek cinsileri Tazı,Akita ve Belçika Çoban Köpeği’dir.

 1. Her K-9 Köpeğinin kariyeri sadece 6 ila 8 yıl kadar sürer.

Bu köpekler genellikle bu tarihten daha uzun bir sürede aktif görev almazlar.10 yıl boyunca aktif olarak suça karşı savaşan köpekler de vardır ancak çok nadirdir.

Görev başındaki yıllarında,K9 köpekleri birçok beceri öğrenir.İşte birkaçı:

 1. K-9 Köpekleri Tek Yumurta İkizlerini ayırt edebilir.

Tek yumurta ikizlerini ayırt etmek aileleri için bile oldukça zordur.”Tek Yumurta” uygun terim olmayabilir ve onlar nispeten genlerinde,farklı parmak izlerine sahip olmalarına izin veren özellikler gösterir.Bu küçük farklılıkları insanların görmesi zordur çünkü biz sadece gözlerimizi kullanıyoruz.

Araştırmacılar, eğitimli köpeklerinin tek yumurta ikizlerinin arasındaki farklılıkları, burunlarını kullanarak söyleyebildiklerini keşfettiler.

 1. Bir K-9 Köpeği’nin Koku Alma Duyusu Bizimkinden En Az 10 kat daha keskindir

Neredeyse herkes köpeklerin bizden daha iyi bir koku alma duyusuna sahip olduklarını bilir,peki neden biliyor musunuz ?Şöyle ki köpekler burunlarından nefes alır,bir kapakçık gelen havayı ayırır.Havanın diğer bölümü koku algılayıcılarına giderken,geriye kalanı ise  solunum yoluna gider.K-9 Köpekleri  burnun özel kısımlarına her fonksiyonu ile sahiplerdir.İnsanlar ise burnun sadece 1 fonksiyonuna sahiptir.

Basit terimlerle anlatmak gerekirse,”10.000 kat keskin” onların, bizim asla koklayamayacağımız şekilde koku aldıkları anlamına gelmektedir. Örneğin; eğer bize bir bardak kahve verilirse ve içinde bir çay kaşığı şeker varsa koku alabiliriz.Bir köpek ise milyonlarca su galonu içerisinde bir çay kaşığı şekerin kokusunu alabilir.

 1. Bir K-9 Köpeği 3.66 Metre Derinliğe Gömülmüş Bir İnsanın Kokusunu Alabilir.
 2. K-9 Köpekleri Bir Alanı ,İnsanoğlundan Çok Daha Yüksek Oranda Kesinlik ile 4 Kat Daha Hızlı Ararlar.

İnsanlar elleri ve gözleri ile odaları ararken bir köpek burnu,bizim asla bulamayacağımız şeyleri algılar.

 1. K-9 Köpekleri Nesneleri ,Önce Koku Akabinde Ses ve Sonra Silüet ile Tanımlar.
 2. K-9 Köpekleri Bir Nesne Bulduklarında,Eğiticilerini Farklı Yollarla Uyarır.

K-9 Köpeği bir madde bulduğunda ,iki çeşit uyarıdan birini verir.

Bir köpek koklayarak uyuşturucu bulduğu zaman,önce kokuyu aldığı yeri pençeler.Buna agresif uyarı denir.Bu da eğiticiye uyuşturucuların orada olduğunun bilgisini verir ; köpek bunu oyuncak sansa bile.(Buraya daha sonra değineceğiz)

Eğer bir köpek bomba arıyorsa,zemini pençelemek çok tehlikeli olabilir.Bu sebeple köpeklere pasif uyarılar öğretilir.Bu uyarıların birçok çeşidi vardır ama köpekler bomba kokusu aldıklarında çoğunlukla otururlar.

 1. K-9 Köpekleri Milyarlarca Dolarlık Uyuşturucuları Sokaklarımızdan Uzak Tutuyor.

25  Haziran  2014’de  IOL HABER AJANSI, tüm  zamanların  en  büyük uyuşturucu  baskınlarından  birinin , bir  K-9  Ekibi tarafından gerçekleştirildiğini  bildirdi .Köpekleri  kullanarak , yetkililer 10 milyardan dolardan  daha  fazla  eroin  içeren büyük bir uyuşturucu laboratuvarına yönlendirildi.

Bu köpekler gerçek suç savaşçıları !

“Bu köpekler bu uyuşturucuları nasıl buluyor ?” diye merak ediyor olmalısınız.

 1. K-9 Köpek Eğitimi Yaklaşık Olarak 10 Hafta Sürer.

Köpekler önce temel itaat eğitimlerini alırlar.Tüm komutlar tereddüt edilmeden takip edilmelidir.Bu şekilde,yetkililer köpeğin asla kontrol dışı davranmayacağına ve başka birini incitmeyeceğine emin olurlar.

 1. Birçok K-9 Köpeği Avrupa’da Yetiştiriliyor.

Çoğu komut Flemenkçe(Hollandaca) veriliyor.Bu durumda,ortalama bir insan komut veremesin diye böyle yapıldığına dair birçok inanış olmasına rağmen,bunun gerçek sebebi, birçok köpeğin Hollanda’dan ithal edilmesidir. Köpeklerin hemen hepsi komutlarının çoğunu çoktan Flemenkçe dilinde öğrendi,bu yüzden yeni bir dil öğrenmek anlamsız ve zor olacaktır.

Köpek eğitiminin diğer basamağı ise dayanıklılık ve çevikliktir.Tüm köpeklerin duvarlardan atlamaları ve merdivenlerden çıkmaları

gerekmektedir.Onlar aynı zamanda şehir yaşamına alışkındır,bu yüzden  asla sinirli olmazlar.

 1. K-9 Köpekleri İz Takibi, Narkotik Saptama,Patlayıcı Tespiti,Kadavra Tespiti ve Kamu Denetimi Yapmaktadır.

K-9 Köpeklerinin uyuşturucu aramaları için nasıl eğitildiklerini hiç merak ettiniz mi? Benim köpeğimin bulabildiği tek şey yemek ve ölü hayvanlar gibi görünüyor!

K-9 köpekleri uyuşturucu bulabilmekte.Çünkü bu köpekler uyuşturucuları sevdikleri oyuncaklar olarak görüyor.En yaygın oyuncaklardan biri halat çekme oyunlarında da kullanılan beyaz havludur.Eğitmen,havlunun kokusunun değişiminden  öncesine kadar bir süre  köpeğin havluyla oynamasına izin verir.Birkaç hafta sonra,eğitmen havlunun içine marijuna(uyuşturucu) yerleştirir.Köpek oyuncağını ararken havlunun kokusuyla görüntüsünü ilişkilendirir.Eğitmen bu eğitimi, diğer uyuşturucular ile aynı zamanda bombaların içindeki yaygın kimyasallar ile yapar.

Köpekler,eğer bu hedefleri ortaya çıkarırlarsa,oyuncaklarıyla oynayabileceklerini öğrenirler.Daha sonra,10 haftalık eğitim son bulur.

 1. K-9 Köpekleri Günlük ve Ayda İki Kez Grup Halinde Olmak Üzere Yeteneklerini Korumak Amacıyla Eğitmenleriyle Antreman Yaparlar.

Bir K-9 Köpeğini eğitmek aslında asla bitmez.Onlar sık sık yeni teknikler ve beceriler öğrenirler.

16.Son Zamanlarda K-9 Köpekleri, Harici Bellek ,USB Sürücüleri ve Diğer Teknolojik Ürünleri Yasadışı Veri Ortaya Çıkarmak Amacıyla Eğitilmekte.

8 Temmuz  2014’te, the Huffington Post  gazetesi, ilk köpek destekli bilgisayar ekipmanı aramasını bildirdi.Yetkililer dikkatli olmak zorunda çünkü her bilgisayar sürücüsü üzerinde yasadışı materyal bulundurmaz.Çünkü Köpekler  ana bilgisayardan çok uzağa saklanmış sürücüleri bulmaya alışkın haldedir.

Mucizevi  bir şekilde K9 köpeği, çocuk pornosu içeren bir USB sürücüsünün yerini tespit etti.Bu sürücü ,metal kabine yerleştirilmiş bir teneke kutunun içine, 4 tabaka derine gizlenmişti.Vay canına!

 1. Bir K-9 Köpeğinin Eğitimi ve Alınması Aşağı Yukarı 15,000 Dolara Mal Oluyor.

Köpeklerin çoğu, uyuşturucu kaçakçılığı ile ilintili suçluları yakalamak için  satın alınır ve eğitilir.

 1. K-9 Köpekleri Görev Başında ve Emeklilikte Eğitmenleri İle Yaşarlar.

Eğitmen; beslemekten,bakımdan ve köpek ile ilgilenmekten sorumludur.Yetkililer sık sık köpeklere kendi evcil hayvanları gibi davranırlar.

 1. K-9 Köpekleri Aralarında Birbirlerine Karşı Yarışırlar ve Ödül Kazanırlar.

Bazı köpekler bu yarışmalardan ünlü hale bile gelmişlerdir.

 

 1. Bazı K-9 Köpeklerinin Kendi Ticaret Kartı Var!

K-9 Köpeği göreceğiniz bir sonraki zamanda,eğitmeninden ticaret kartı istemeyi unutmayın!

 1. K-9 Köpekleri Eril ya da Dişil Olabilir.

Hem eril hem dişiller mükemmel K9 Köpekleridir!

 1. Bazı K-9 Köpekleri Hayvan Barınaklarından Gelir.

Koku algısı  için iyi bir köpek,çok çeşitli yerlerden edinilebilir.Barınaklar,özel evler ve evlat edinme ajansları çalışmayı seven mükemmel köpekler sağlayabilir.

Not:

Bu metin, ingiliz yazar,akademisyen ve gazeteci “Ed Smith” tarafından yazılmıştır.

Çeviri :Doğuş Genç

Metnin orijinal haline aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz

https://www.instantcheckmate.com/crimewire/post/22-incredible-facts-you-need-to-know-about-k9-police-dogs/

 

 

Organizasyon Güvenliğinde Köpek Kullanımı

Her güvenlik operasyonu özünde, tanımlanmış güvenlik risklerinden ve bu riskleri azaltmak için alınan güvenlik önlemlerinden oluşur. Organizasyon güvenliği veya diğer ismiyle etkinlik güvenliği de istisna değildir. İdeal bir güvenlik yöneticisi riskleri doğru şekilde tanımlar ve güvenlik önlemleri envanterinden fiyat-fayda analizi ışığında seçim yaparak optimum önlemleri belirler. Güvenlik sağlanan alan havalimanı gibi standartların uluslararası ve ulusal kurumlar tarafından belirlendiği bir yer ise güvenlik yöneticisinin işi görece kolaydır. Riskler de alınması gereken önlemler de büyük ölçüde önceden belirlenmiştir. Ancak organizasyon güvenliğinde durum farklıdır. Risklerin azaltılması için alınacak güvenlik önlemleri müşterinin özel bir talebi olmadıkça güvenlik yöneticisi tarafından belirlenir. Organizasyon güvenliğinin diğer güvenlik operasyonlarından farkı da tam bu noktada başlar. Organizasyon güvenliğinden sorumlu yöneticiler her organizasyon için risk analizlerini güncellemeli, bu doğrultuda güvenlik ihtiyaçlarını belirlemeli, personelini ve ekipmanlarını doğru şekilde paylaştırabilmelidir. Organizasyon güvenliği hizmet sağlayıcıları, işin doğası gereği talep edilmesi ve gerekli görülmesi halinde ilave güvenlik uygulamaları sağlayabilecek esneklikte olmalıdır. Bu öyle bir yapıdır ki, bir üniversitenin mezuniyet törenine de yabancı diplomatların katılacağı bir seminere de güvenlik hizmeti sağlayabilmelidir. Her organizasyonun kendi dinamikleri, güvenlik ihtiyaçları ve katılımcı profili vardır. Özel eğitimli köpekler özellikle de Patlayıcı Dedektör Köpekleri(PDK) bahsettiğimiz değişken ve dinamik güvenlik iklimine ayak uydurmada operasyonel açıdan önemli avantajlar sağlar ve güvenlik yöneticisi için vazgeçilmez bir çözüm aracı olarak ön plana çıkarlar. Bu yazıda Patlayıcı Dedektör Köpeklerinin organizasyon güvenliğinde kullanım alanlarını ve köpek kullanımının operasyonel açıdan avantajlarını okuyacaksınız.

14026520_509731695886919_1837339591_n

Operasyonel Açıdan Patlayıcı Dedektör Köpekleri

              Organizasyon güvenliği münferit bir operasyon olduğundan güvenlik ekibi organizasyon alanını teslim aldığında ilk yapılması gereken güvenlik hizmeti verilecek alanı yasaklı ve şüpheli nesnelerden tamamen arındırmaktır. Taranması gereken bölge sayısı fazla olduğu gibi taranacak alan yüzeyi de oldukça büyüktür. Bir stadyum konserini örnek alacak olursak aranması gereken alanları şöyle sıralayabiliriz; tribünler, tuvaletler, localar, koridorlar, merdivenler, soyunma odaları ve diğer tüm odalar. Bu ölçekte bir alanda patlayıcı düzenek ve/veya silah olmadığından emin olmak için alabileceğiniz tek önlem bölgeyi aramaktır. Bunun için de 3 farklı yöntem tercih edilebilir. Bunlar;

 1. Gözle arama (görsel tarama),
 2. Fiziki arama ve
 3. PDK ile taramadır.

Gözle arama, hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir ancak gizlenmiş bir nesnenin bulunması için yeterli olmayacaktır. Örneğin organizasyon alanına getirilen ekipmanların içerisine gizlenmiş bir patlayıcı düzeneğini bu şekilde tespit edemezsiniz. Gözle aramada daha çok sahipsiz nesneler tespit edilebilir. Fiziki arama ise gözle aramaya göre daha etkilidir ancak hem çok uzun zaman alması hem de çok büyük insan kaynağı gerektirmesinden dolayı efektif değildir. Organizasyon güvenliğinde çoğu kez güvenlik ekipleri zaman baskısı altında çalışacaklardır. Her dolabın veya kutunun açılması mümkün olmayacaktır.  Öte yandan patlayıcı dedektör köpekleri bütün dolapları ve kutuları açmadan hem çok daha kısa sürede hem de daha etkili arama yapabilirler. Bu açıdan bakıldığında organizasyon alanının yasaklı ve tehlikeli maddelerden arındırılmasında köpek kullanımı hem zamandan tasarruf sağlayacak hem de yasaklı madde tespitinde gözle ve fiziksel aramaya kıyasla daha etkili olacaktır. Bu iki çok önemli avantajının yanı sıra köpekler, tespit becerilerine ek olarak çözüm aracı olarak da kullanılabilmektedir. Gözle ve fiziksel aramada tespit ettiğiniz bir nesneye müdahale edemezsiniz. Hatta fiziksel aramada istemeden de olsa patlayıcı düzeneği harekete geçirme riskiniz vardır.  Dolayısıyla gözle ve fiziksel arama sadece eğreti duran bir nesnenin tespiti için etkili çözümdür. Oysa Patlayıcı Dedektör Köpekleri, eğreti duran nesnenin tehdit olup olmadığını da tespit edeceğinden güvenlik ekibinin böyle bir nesneyle karşılaştığında hangi hareket tarzını benimsemesi gerektiğini de belirlemiş olur.

14033631_1750191858556142_1077172210_n

Patlayıcı Dedektör Köpeklerinin getireceği bir diğer önemli avantaj ise şüpheli veya sahipsiz nesnelerin tehdit oluşturup oluşturmadığını tespit edebilmesidir. Bir organizatör için en kötü senaryo içinde patlayıcı olup olmadığı bilinmeyen bir paket yüzünden insanları tahliye etmek zorunda kalmaktır. Köpekler bu durumda çok kısa sürede paketin olduğu yere intikal edebilirler ve 5-10 saniyede paketin taramasını gerçekleştirebilirler. Şüpheli paketlerin tehdit olup olmadığının anlaşılmasının alternatif yoluysa bomba uzmanının paketi fünyeyle kontrollü şekilde patlatması veya paketten patlayıcı iz detektörleriyle örnek alınmasıdır. Her iki seçenek de köpekler kadar çabuk sonuç vermeyecektir. Özellikle fünyeyle kontrollü patlatma organizasyonun genel akışını sekteye uğratacağı gibi katılımcılarda korku da yaratacaktır. Benzer bir durum organizasyon yakınlarına bırakılan araçlar için de geçerlidir. Şüpheli olduğu düşünülen bir aracı en kısa sürede ve en etkili şekilde tarayabileceğiniz yöntem dedektör köpek kullanımıdır.

13561925_1086437511431702_1605338919_n

              Köpeklerin çok etkili şekilde kullanılabileceği bir diğer nokta ise araçların, organizasyon alanına sokulacak malzemelerin ve tedariklerin taranmasıdır. Korunan alanın otoparkına giren araçlar ve malzeme kamyonları patlayıcı dedektör köpekleriyle hızlı ve etkili şekilde taranabilirler. Güvenlik sektörünün, basın ve halk tarafından haklı olarak eleştirildiği ayna ile araç altı arama ve bagaj kontrolü uygulamasına alternatif olacak bu tarama yaklaşık olarak ayna ve bagaj kontrolüyle aynı sürede veya biraz daha uzun sürede tamamlanabilir. Ancak tartışmasız şekilde amacına hizmet eden ve daha etkili bir tarama olacaktır. Araçları patlayıcı düzenek riskine karşı kısa sürede bu kadar etkili şekilde aramanın başka bir yolu yoktur.

Patlayıcı Dedektör Köpekleri bomba ihbarlarına verilecek tepkide de önemli avantajlar sağlarlar. Örneğin organizasyona telefonla gelen bir bomba ihbarına karşı harekete geçmekte en hızlı ve en doğru sonuç alabileceğiniz yöntem Patlayıcı Dedektör Köpekleri olacaktır. Bu köpekler çok kısa sürede mobilize olabildiğinden bomba olduğu ihbar edilen bölgeyi tarayabilir ve kısa sürede tehdit unsuru olup olmadığını tespit edebilir.

            Yukarıda bahsi geçen argümanlardan anlaşılacağı üzere Patlayıcı Dedektör Köpeklerinin organizasyon güvenliği operasyonları açısından ön plana çıkan 4 önemli avantajı vardır. Bunlar;

 1. Kayda değer zaman tasarrufu sağlaması
 2. Gözle ve fiziksel aramaya oranla patlayıcı tespitinde etkili olması
 3. Şüpheli nesne ve araçlara çözüm sağlaması
 4. Kısa sürede mobilize olabilmesi ve farklı noktalarda konuşlandırabilmesi

12783677_1269367519793642_601351245631188126_o

Bütün bu özellikleriyle Patlayıcı Dedektör Köpekleri organizasyon güvenliğinin kendine has koşullarından dolayı her güvenlik yöneticisinin kendi envanterinde bulundurmak isteyeceği bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Dünyada patlayıcı dedektör köpekleri uzun yıllardır kullanılmakta olup son zamanlarda kullanım alanları daha da artmıştır. Öyle ki bu köpekler artık kişi üzerine gizlenmiş patlayıcıları da tespit edebilecek şekilde eğitiliyorlar. Üstelik köpeklerin, üzerinde patlayıcı olan kişiyi tespit edebilmesi için kişinin sabit olması da gerekmiyor.

          Ülkemizde ise 2015 yılında yayınlanan Özel Güvenlik Hizmetlerinde Görev Hayvanı Kullanımı Genelgesi’yle köpeklerin kullanımıyla ilgili mevzuat boşluğu doldurulmuştur. Geçmişte kolluk kuvvetlerinin tekelinde olan dedektör köpek kullanımı bu sayede Özel Güvenlik şirketleri tarafından da yasal zeminde kullanılabilir hale gelmiştir. Türkiye’nin içinde bulunduğu güvenlik durumunu göz önüne aldığımızda önümüzdeki yıllarda Patlayıcı Dedektör Köpeklerini daha sık görmemiz kuvvetle muhtemel gözüküyor.

Yazan: Onur Zeyrek