BARF DİYETE GİRİŞ

BARF DİYET NEDİR?

BARF diyetin iki açılımı vardır. 

 1. Biologically Appropriate Raw Food yani Biyolojik Olarak Uygun Çiğ Gıda
 2. Bone And Raw Food yani Kemik ve Çiğ Gıda

PHOTO-2019-08-20-18-05-13     PHOTO-2019-08-20-18-03-59

Çünkü BARF diyetin temel amacı köpekleri mümkün olduğunca doğasına en uygun şekilde beslenmektir. 

BARF DİYET NEYE GÖRE HAZIRLANMIŞTIR?

BARF diyet hazırlanırken köpeklerin ataları olan kurtların beslenme tarzı göz önünde bulundurulmuştur ve bu beslenme tarzı en uygun şekilde köpeklere göre uyarlanmıştır. BARF diyetini uygulayanlar ve savunanlar ticari köpek kuru mamalarının %40 oranında karbonhidrat ve tahıl içermesine karşı çıkarlar. Çünkü köpekler aynı ataları gibi temel enerji ihtiyaçlarını yağlar ve proteinlerden elde ederler. 

Köpekler de kurtlar gibi keskin dişlere ve güçlü çenelere sahiptirler. Dolayısıyla fizyolojisi etleri parçalamaya ve çiğnemeye uygundur. Ayrıca köpeklerin sindirim sistemleri çok güçlüdür. Bunun sayesinde de  etleri, kemikleri ve önceden sindirilmiş sebzeleri hızlı bir şekilde sindirebilir.

Barf diyetin ya da diğer adıyla çiğ diyetin diğer bir amacı da köpeklere bir sürü enzim ve bakteri sunmasıdır. Çünkü bu sunulan enzimler ve bakteriler bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardım edecektir. Unutulmaması gereken şudur ki evde beslenilen köpeklerimizin bile güçlü mide asitleri ve kısa sindirim sistemleri vardır. Bu yüzden köpeklerimiz bu bakterilerle kolayca başa çıkabilir.

BARF DİYETE FARKLI BİR BAKIŞ AÇISI

Bazıları için barf diyet doğadaki diyetten bile daha iyidir. Şöyle ki barf diyet tamamiyle kapsamlı ve doğru yapıldığı zaman çeşitli taze et ve besin içeriği sunar. Doğada yaşayan kurdun da bunu bu kadar zengin bir içeriğe ulaşması  zordur.

Diş ve diş etleri çiğ kemikli etleri  tüketirken temizlenir.  Hayvansal yağlar ise cilde ve tüy yapısına yarar sağlar. Kemiklerinse doğal eklem ve kemik desteğidir. Protein ise  enerji ve canlılık sağlar.

Çiğ Beslenmenin Hammaddeleri

 • Kemikli etler
 • Kas etleri
 • Organlar  karaciğer, böbrek, kalp, vb
 • Sebze, meyve
 • Yumurta
 • Alternatif gıdalar: yoğurt veya kefir, elma sirkesi, bazı tahıllar
 • Besin takviyeleri (İleride köpekler için besin takviyeleriyle alakalı detaylı bir yazı sunulacaktır.)

PHOTO-2019-08-20-18-03-58

Örnek bir çiğ beslenme oranları:

%50 kemikli etler

%20 kas etleri

%5-10 organ etleri

%20-25 sindirilmiş sebze püresi, yumurta ve diğerleri

Önemli Noktalar
Çiğ beslenmenin en önemli kaynağı ettir. Bu diyet üç şekilde sunulur: kemikli etler, kas etleri ve organ etleri. Türkiye’de en yaygın kullanılabilecek olan kaynaksa tavuktur. Nedeniyse hem fiyatının daha makul olması hem de her yerde erişebilir olmasıdır. Sanılanın aksinede çoğu köpekte alerji yapmaz.

 • Fazla kemikli etlerle beslemek protein, yağ mineral ve besinsel açıdan yetersizlik sağlar.
 • Fazla kemik ise kabızlığa yol açar.
 • Kemiksiz et çiğ diyette kemikli ete göre daha az yer kaplar.Çünkü kemiksiz etler aşırı verildiğinde köpekte kalsiyum yetersizliği ortaya çıkar.
 • %5-10 oranında organ eti vermek önemlidir. Karaciğer bunun için iyi bir kaynaktır çünkü A vitamini, diğer vitaminler, mineraller ve Omega-3 ve Omega-6 gerekli yağ asitleri açısından çok konsantredir.

Sebze Püresi
Sebzeler ve meyveler köpeklere önemli lifler sağlar. Doğada bir kurt veya herhangi bir vahşi köpekgil avlandığı zaman. Avının midesini ve içindeki sebzeleri, otları ve diğer gıdalarıda tüketir.  Bu yüzdendir ki yapacağımız sebze püresi av hayvanı diyetine olan en yakın taklittir. Tabi ki doğada köpekgiller yedikleri avlarının tüy ve kürkünden de lif elde ederler.

Hazırladığımız öğünlerde kullanacağımız sebze ve meyveleri saklamak istersek blenderdan geçirip un ufak etmemiz ve sonrasında dondurucuya koymamız kolaylık sağlar. Sebze püresini dondurmamızın iki amacı vardır. İlk amacı sebze maddelerinin hücre duvarı yıkılır ve sindirimi kolaylaşır. İkincisiyse toplu hazırlama daha kolaydır. Dondurma bir kısım besin değerinin kaybolmasına sebep olabilir ama bu önemli değildir ve göz alınabilir. Bazı sebzelerin besin değerlerinden optimum şekilde yararlanılması için pişirilmesi gerekir. Bunlara kabak, havuç ve domates örnek verilebilir.

Sebzeler: koyu yeşil yapraklı sebzeler pürenin büyük bir kısmını oluşturur. Herhangi bir yeşil salata kullanabilirsiniz. Ama markette satılan iceberglerin besin değeri yoktur. Pazı otu, havuç başı, yeşil hardal, maydanoz kullanabilirsiniz. Yeşillik hazırlayacağımız sebze püresinin %50 kadar olmalıdır. 

Bazı notlar:

 • Lahana, brokoli ve karnabahar yüksek oranlarda verilmemelidir. Çünkü köpekte gaz yapabilir ve tiroid fonksiyonlarını baskılayabilir.
 • Domates, patlıcan, biber ve patatesleride limitleyin çünkü köpeğinizde yangıyı artırabilir. Özellikle arterit olan köpeklerde. 
 • Patatesin kabuğu soyulmalıdır çünkü köpek için zehirlidir. İsterseniz patatesi diyetinizden çıkartabilirsiniz.
 • Soğan kesinlikle ve kesinlikle vermeyin çünkü anemiye yol açabilir. 

Sarımsağa dikkat etmeniz gerekir.  Soğanla aynı aile grubundandır. Çok az miktarda pire ve keneye karşı verilebilir. Ayrıca sarımsak mantar karşıtı, antibiyotik, antiseptik ve antimikrobik özellikler bulundurur. Burada dozajı az tutmanız daha iyi olacaktır.

Yumurtayı kaynatıp hafif cıvık haldeyken sebze püresine katıp verebilirsiniz ve kabuğunuda ileride eklem desteği olarak kullanabilirsiniz (ileride bununla ilgili bir yazı yayınlayacağız.)

Süt Ürünleri neredeyse çoğu köpek zengin probiyotikli yoğurttan yararlanır. Yeterki yoğurt canlı bakteri kültürü içerirsin. Yoğurdu pürenin üstüne koyabilirsiniz.

Elma sirkesini pürenin içine ekleyebilirsiniz. Doğal bir antibiyotiktir, arterite iyi gelir, sindirime yardım eder, kolesterolü düşürür. Dikkat edin pastörize olmasın ki içinde yararlı bakteriler olsun.

Not:  Sebze püresi hazırlarken işi kolaylaştırmak isterseniz sebzeleri blender ‘a koyun ve su ekleyin

Kaynakça: Carina Beth Macdonald. “Raw Dog Food Make it Easy for You and Your Dog.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *